Żyd nawrócony katolicyzm mówi: Najświętsza Maryja Panna „jest moją najpiękniejszą miłością”

Gad Elmaleh powiedział, że przejście na katolicyzm było dla niego zarówno zawodowym, jak i społecznym ryzykiem, ale duchowo nie było to żadne ryzyko. Jeden z najsłynniejszych komików we Francji ogłosił swoją konwersję z judaizmu na katolicyzm. Gad Elmaleh urodził się w Casablance w Maroku w berberyjskiej rodzinie żydowskiej. Jego rodzina wyemigrowała do Kanady, gdy Elmaleh miał 17 lat, a później przeniósł się do Francji w latach 90. Aktor komiksowy został nominowany do Cezara, francuskiego odpowiednika Oscara. Stał się również znany amerykańskiej publiczności; jego sitcom „Huge in France”, którego akcja toczy się w Los Angeles, został wyemitowany przez Netflix w 2019 roku. Elmaleh powiedział francuskiej gazecie Le Figaro, że „Maryja Dziewica jest moją najpiękniejszą miłością”. Historia jego nawrócenia została przedstawiona w jego na wpół fikcyjnym nowym filmie „Reste un peu” („Zostań na chwilę”), którego premiera we Francji odbędzie się 16 listopada.

W wywiadzie powiedział, że jest zaskoczony, że „zdecydowana większość katolików nie żyje otwarcie swoją wiarą” we Francji.
Elmaleh opowiadał, że w wieku siedmiu lat wstąpił do kościoła w Maroku, mimo że ojciec zabronił mu tego. Zobaczył tam figurę Najświętszej Maryi Panny, która wywarła na nim niezatarte wrażenie.

„To nie była wizja, tylko zwykły posąg, ale byłem przerażony. Zaczęłam płakać i chować się w obawie przed odkryciem przez rodzinę, w obawie przed przekleństwami i przesądami. Trzymałem to w tajemnicy przez całe dzieciństwo” – wspomina Elmaleh. W filmie o jego nawróceniu prawdziwi rodzice Elmaleha, Regine i David, przedstawiają się. Mimo że jego rodzice nie są zadowoleni z jego decyzji o przejściu na katolicyzm, „mimo wszystko mnie wspierają”, powiedział we francuskim talk show „Quelle Epoque”, tłumaczonym przez Żydowską Agencję Telegraficzną.

„Chociaż jeśli zapytasz ich, co się ze mną dzieje, prawdopodobnie powiedzą:„ W tej chwili nad czymś pracuje”- przyznał Elmaleh. Wyjaśnił swoje nawrócenie, mówiąc, że Dziewica Maryja „wzięła mnie pod swoje skrzydła”. „Stopniowo zwracałem się do niej i zacząłem prosić ją o pomoc, zwłaszcza przed występami”. Elmaleh wspomina rozmowę z matką, która postrzegała jego nawrócenie z judaizmu jako zdradę. „Powiedziała mi:„ Zmieniasz Boga, więc równie dobrze możesz zmienić rodziców ”.

Te słowa „były bardzo gwałtowne, bardzo mnie uderzyły” – stwierdził Elmaleh. „Ale oto rzecz, którą jej również wyjaśniłem: nie zmieniam bogów. Nadal wierzę w tego samego Boga”. Naciskany przez innych uczestników wywiadu, dlaczego zdecydował się nakręcić film, który można uznać za kontrowersyjny, wyjaśnił, że zrobił to częściowo po to, by przełamać bariery w temacie.

„We Francji o ogromnym sekularyzmie… istnieje tendencja do unikania, eliminowania i maskowania duchowości”. „Ja zapraszam ludzi do rozmowy na ten temat, do rozmowy o wierze, do rozmowy o religii”. Rzucił cios ateistom, którzy odrzuciliby jego nawrócenie, które opisał jako „zakochanie się”, jako coś w rodzaju „sztuczki psychologicznej”.

„Rolą tych, którzy nie wierzą, jest mówienie takich rzeczy” – powiedział.

Elmaleh powiedział, że Dziewica Maryja „zrobiła pierwszy krok” w jego poszukiwaniu Boga. „Otworzyłem drzwi, a ona tam była”.

Podkreślił, że jego film nie jest o religii per se, ale historia nawrócenia jest narzędziem do zastanowienia się nad „własną tożsamością”, którą sam odnalazł w katolicyzmie.

W rozmowie z programem „L’invité” aktor powiedział o swoim nadchodzącym filmie, że „to prawda, że ​​to duchowy, religijny coming out. Jest dużo mieszanki fikcji i rzeczywistości”.

Powiedział, że film jest także historią miłosną dla jego rodziny, która była zszokowana jego nawróceniem — „Jeśli masz kryzys wieku średniego, dlaczego po prostu nie kupiłeś samochodu — ale ostatecznie zaakceptowali.

Źródło- Żydowski aktor przechodzi na katolicyzm: Najświętsza Maryja Panna „jest moją najpiękniejszą miłością”

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *