“Whistleblower” arcybiskup Viganò odmawia stawienia się na wezwanie Watykanu

RZYM – Były wysłannik Watykanu, arcybiskup Carlo Maria Viganò, odmówił stawienia się na wezwanie do Watykanu w związku z zarzutami schizmy, powtarzając, że nie uznaje papieża Franciszka za głowę Kościoła katolickiego.

“Jak stwierdziłem w moim komunikacie z 20 czerwca, nie uznaję władzy trybunału, który twierdzi, że ma mnie osądzać, ani jego prefekta, ani tego, kto go mianował” – powiedział arcybiskup Viganò w oświadczeniu.

“Ta moja decyzja, która jest z pewnością bolesna, nie wynika z pośpiechu ani ducha buntu, lecz jest dyktowana moralną koniecznością, która jako biskup i następca apostołów zobowiązuje mnie sumieniem do dawania świadectwa prawdzie, czyli samemu Bogu, naszemu Panu Jezusowi Chrystusowi” – oświadczył.

Papież Benedykt XVI mianował arcybiskupa Viganò nuncjuszem apostolskim w Stanach Zjednoczonych w 2011 roku, a arcybiskup pełnił tę funkcję przez pięć lat, od 2011 do 2016 roku.

Viganò stał się popularny w 2018 roku, gdy opublikował eksplozywny raport oskarżający papieża Franciszka o przywrócenie kardynała Theodora McCarricka, homoseksualnego drapieżnika na ważne stanowisko pomimo stwierdzonych seryjnych nadużyć McCarricka.

W jednostronicowym piśmie arcybiskup Viganò twierdził, że papież Benedykt nałożył “sankcje kanoniczne” na kardynała McCarricka w latach 2009-2010, zabraniając mu podróżowania, celebrowania Mszy publicznie czy uczestniczenia w spotkaniach publicznych, ale że papież Franciszek później uchylił te sankcje i uczynił z McCarricka bliskiego osobistego doradcę.

“Franciszek zrzeka się mandatu, który Chrystus dał Piotrowi, aby umacniał braci. Faktycznie, swoimi działaniami podzielił ich, wpuścił w błąd i zachęcił wilki do rozbijania stada owiec Chrystusa” – stwierdził Viganò, przed wezwaniem papieża do rezygnacji. W tym niezwykle dramatycznym momencie dla Kościoła powszechnego musi on uznać swoje błędy i zgodnie z ogłoszoną zasadą zerowej tolerancji, papież Franciszek musi być pierwszym, który poda dobry przykład kardynałom i biskupom, którzy tuszowali nadużycia McCarricka, i zrezygnować razem z nimi” – powiedział arcybiskup.

W ciągu kolejnych lat Viganò nie tylko odrzucił władzę papieża Franciszka, ale także odmówił uznania ważności Drugiego Soboru Watykańskiego (1962–1965). W czerwcu watykańskie biuro doktrynalne, kierowane przez argentyńskiego kardynała Víctora “Tucho” Fernándeza, nakazało dyplomacie watykańskiemu stawienie się w Rzymie, by poddać się pozasądowemu procesowi karnemu za przestępstwo schizmy, polegające na zaprzeczeniu legalności papieża Franciszka i Drugiego Soboru Watykańskiego.

Kodeks Prawa Kanonicznego definiuje „schizmę” jako „odejście od posłuszeństwa Najwyższemu Pasterzowi lub od komunii z członkami Kościoła podległymi mu”, stwierdzając, że schizmatyk „popełnia ekskomunikę latae sententiae [automatycznie]”.

“Stawiam temu procesowi czoła z determinacją płynącą z wiedzy, że nie mam powodu uważać siebie za oddzielonego od komunii ze Świętym Kościołem i z Papieżem, któremu zawsze służyłem z oddaniem – Viganò napisał w odpowiedzi.

źródło: breitbart

 

SUBSKRYBUJ KANAŁ TRUDNO BYĆ KATOLIKIEM, ALE WARTO

Módlmy się na różańcu zgodnie z prośbą Najświętszej Maryi Panny:

  1. Różaniec
  2. Nowenna Pompejańska
  3. Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

 

Jeśli cenisz naszą pracę 🏆, kliknij SUBSKRYBUJ 👍🏻 i DZWONECZEK 🔔, by być na bieżąco z naszymi filmami. Zostań naszym Patronem na www.patronite.pl lub na zrzutka.pl

🎥 Zobacz nasz najnowszy film dokumentalny „Ukryty Skarb Kościoła” 

 

Nie daj się zwieść i broń swojej Katolickiej Wiary!

 

👉 WESPRZYJ NASZĄ FUNDACJĘ 

👉 MOŻLIWOŚĆ WSPARCIA Z ZAGRANICY

Tradycyjna Nowenna pompejańska – zacznij już dzisiaj!🔥🙏🏻❤️

 

1 komentuj
  1. sława Bednarczyk
    sława Bednarczyk says:

    Brawo brawo brawo i stokroć dziękuję bracie VIGANO ZA WIERNOŚĆ PRAWDZIE CHRYSTUSOWEJ – ZA ODWAGĘ I ZACHOWANIE WIARY I WIERNOŚCI naszemu ZBAWICIELOWI l. Jesteś naszą nadzieją oraz pomocą w trwaniu przy Bogu, bowiem swąd piekła”watykanu” niszczy już kościół Jezusowy w który wierzyliśmy przez prawieki a teraz lud boży nie wie komu ufać i kogo .

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *