Traditiones Custodes wywołało odpływ wiernych z Kościoła, za zbyt ostre potraktowanie Mszy łacińskiej- kard. Nycz

Zbyt ostre represje papieża wobec Mszy łacińskiej.

 W dyskusji na temat dokumentu papieża Franciszka ograniczającego stosowanie tradycyjnego rytu, Kongregacja ds. Kultu Bożego wyraziła obawę, że ograniczenia mogą skłonić kogoś do opuszczenia Kościoła, powiedział polski kardynał Kazimierz Nycz.

Zdj. kard. Kazimierz Nycz Shutterstock

Motu proprio papieża Franciszka, Traditionis Custodes, poszło po tradycyjnej łacińskiej Mszy „zbyt surowo” – powiedział Kardynał Nycz.

Biskupi przeprowadzili w Watykanie szerokie dyskusje z Kongregacją Kultu Bożego, która jest odpowiedzialna za nadzór nad sprawami liturgicznymi. „W kongregacji liturgicznej dyskusja na temat liturgii trydenckiej była bardzo interesująca” – powiedział kard. Nycz. „Biskupi zadawali pytania, zwłaszcza dotyczące kościołów parafialnych, w których ta liturgia mogłaby być ewentualnie kontynuowana, a także rozszerzali możliwość jej celebrowania…”

Kardynał dodał, że Kongregacja Kultu Bożego zasugerowała, że ​​Traditionis Custodes, zamiast tworzyć jedność w Kościele, może doprowadzić „do opuszczenia Kościoła”, jeśli potrzeby wiernych nie zostaną zaspokojone po redukcji dostępu do Mszy łacińskiej. Kardynał nadmienił, że wyrażono chęć „szerokiej” interpretacji papieskiego dokumentu. Zasadniczo motu proprio interpretuje się tak, że liturgia tradycyjna może być kontynuowana, ale „młodzi księża, którzy chcieliby tę liturgię celebrować, muszą wystąpić do Stolicy Apostolskiej z pisemną prośbą o zgodę na jej odprawianie.

Traditionis custodes została opisana jako radykalne ograniczenie wolności księży do sprawowania Mszy w sposób, który księża czynili od wieków. Dokument spotkał się z oporem. Niedawno, w  wywiadzie dla LifeSiteNews, biskup Athanasius Schneider mówił o kontrowersji. „Zakaz tradycyjnej Mszy lub jej ograniczenie jest nadużyciem władzy, a papieżowi nie została dana władza do tłumienia tysiącleci wielkiego skarbu liturgicznego Kościoła, a zatem księży i ​​klasztorów, myślę, że mogą nadal ją odprawiać ponieważ jest to własność Świętej Matki Kościoła” – powiedział.

 

Źródło- https://www.lifesitenews.com/news/popes-crackdown-on-latin-mass-too-harsh-vatican-divine-worship-office-tells-polish-bishops/

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

2 komentarzy:
 1. Teresa
  Teresa says:

  Bardzo zaniepokoilam się tym zakazem, uważam że nie powinno
  byc takiego zakazu , jestem wychowana w kościele przedsoborowym i uważam, że moja wiara otrzymała mocny fundamet, który spowodował że trwam w wierze do chwili obecnej
  I nic nie może mnie oderwać od miłości Chrystusa tzn kościoła Bogu niech będą dzięki za ta tradycyjną Msze Świętą która trwa o 2 tyś lat ,
  Moim zdaniem jest to wielką łaska Boża. Wiem co się dzieje w świecie
  a szczególnie w zach europie.Kościół katolicki upada, że Msza Święta nie jest sprawowana jako ofiara tylko uczta. To jest dramat każdego katolika serce się bólem napełnia.
  Dziękuję kapłanom, którzy trwają w tej tradycji niech dobry Bóg obdarzy
  mocą i światłem Ducha Świętego.
  BÓG zapłać.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *