Teksas: „ochrona” kobiet starających się o aborcję po wejściu w życie prawa pro-life

Prokurator generalny Merrick Garland obiecał w poniedziałek „ochronę” kobiet starających się o aborcję w Teksasie, kilka dni po wejściu w życie nowego prawa stanowego mającego na celu zakazanie większości aborcji po sześciu tygodniach.

Podczas gdy Departament Sprawiedliwości „pilnie bada wszystkie możliwości zakwestionowania” nowego prawa Teksasu i „ochrony konstytucyjnych praw kobiet i innych osób, w tym dostępu do aborcji”, agencja będzie egzekwować prawo z 1994 r. zakazujące blokowania klinik aborcyjnych, Garland powiedział w oświadczeniu z 6 września. „Nie będziemy tolerować przemocy wobec osób starających się uzyskać lub zapewnić usługi w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, utrudnienia fizyczne lub uszkodzenia mienia z naruszeniem ustawy FACE” – napisał Garland. Nowe prawo „bicia serca” w Teksasie nie pozwala na fizyczne zastraszanie ani krzywdzenie kobiet, które chcą dokonać aborcji. Przeciwnie, prawo zezwala prywatnym obywatelom na pozywanie w sprawie aborcji dokonywanych po wykryciu bicia serca płodu – które może wystąpić już w szóstym tygodniu ciąży.

Obywatele mogą podjąć kroki prawne przeciwko osobom wykonującym lub pomagającym w nielegalnych aborcjach, w tym przeciwko osobom udzielającym pomocy finansowej. Jednak ci, którzy zapłodnili kobiety poddawane aborcji poprzez „gwałt, napaść na tle seksualnym, kazirodztwo lub jakikolwiek inny akt”, nie mogą wnieść pozwu. Prawo zezwala na wypłatę co najmniej 10 000 USD odszkodowania w udanych procesach sądowych. Zgodnie z nowym prawem kobiety ubiegające się o aborcję nie mogą być pozwane. W ubiegłą środę większość Sądu Najwyższego orzekła, że ​​dostawcy aborcji kwestionujący prawo „bicia serca” w Teksasie nie przedstawili wystarczających argumentów, aby go uwolnić i odmówili zablokowania prawa w decyzji 5-4. Sądowa większość podkreśliła, że ​​nie jest to ocena konstytucyjności samego prawa, ale raczej sprawa uwolnienia od prawa. W odpowiedzi prezydent Joe Biden – katolik – polecił swojej administracji zbadać „jakie kroki może podjąć rząd federalny, aby zapewnić kobietom w Teksasie dostęp do bezpiecznej i legalnej aborcji”.

W ostatnich tygodniach pozywającym prawo grupom proaborcyjnym, reprezentowanym przez Centrum Praw Reprodukcyjnych, nie udało się skutecznie zablokować prawa w sądach niższej instancji. Wśród grup kwestionujących prawo jest Świątynia Szatana z siedzibą w Massachusetts, Strona internetowa Texas Right to Life, która zawierała link zawierający wskazówki dotyczące rzekomych nielegalnych aborcji, została podobno zalana fałszywymi poradami, spamem i pornografią w zeszłym tygodniu, zanim witryna GoDaddy zamknęła ją z powodu rzekomego naruszenia warunków korzystania z usługi. Organizacja pro-life od tego czasu przeniosła swoją witrynę do innego hosta, Gdy nowe prawo weszło w życie, organizacje pro-life oświadczyły, że są gotowe pomagać kobietom, które stoją w obliczu nieoczekiwanej ciąży.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *