Kara więzienia za cichą modlitwę

Po wielomiesięcznym dochodzeniu policja w West Midlands potwierdziła, że nie wniesie oskarżenia przeciwko Isabel Vaughan-Spruce, przepraszając za długi czas potrzebny na podjęcie decyzji o nie ściganiu jej za cichą modlitwę.

Wolontariuszka charytatywna została aresztowana 6 marca za modlitwę w „strefie buforowej” otaczającej placówkę aborcyjną przy Station Road w Birmingham. Strefa cenzury, wprowadzona przez władze lokalne na mocy „Nakazu ochrony przestrzeni publicznej”, zakazuje między innymi modlitwy uznane za protest przeciwko aborcji.

Aresztowanie przykuło uwagę całego świata dzięki wideo, w którym policja oskarżyła Vaughan-Spruce o popełnienie przestępstwa poprzez cichą modlitwę w jej myślach: „Powiedziałaś, że modliłaś się, co jest przestępstwem”.

„To nie jest rok 1984, ale 2023 – nigdy nie powinienem był być aresztowany ani objęty dochodzeniem tylko z powodu myśli, które krążą mi po głowie. Cicha modlitwa nigdy nie jest przestępstwem” – skomentowała Isabel Vaughan-Spruce po otrzymaniu przeprosin od policji.

Z radością przyjmuję decyzję policj o zakończeniu śledztwa i przeprosiny za czas, jaki zajęło to wykonanie, ale ważne jest, aby podkreślić niezwykle szkodliwe konsekwencje tej próby nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich osób zainteresowanych podstawowymi wolnościami w Wielkiej Brytanii. Sygnalizuje innym, że im także grozi aresztowanie, przesłuchanie, dochodzenie i potencjalne oskarżenie, jeśli zostaną przyłapani na korzystaniu z podstawowej wolności myślenia.

„Teraz, gdy władze dwukrotnie doszły do wniosku, że cicha modlitwa nie jest przestępstwem – do tego wniosku doszedł także Minister Spraw Wewnętrznych w zeszłym tygodniu – jestem wdzięczny, że mogę wznowić moją praktykę cichej modlitwy za kobiety w kryzysowej ciąży” – kontynuowała Vaughan-Spruce .

Rząd uruchomi „strefy buforowe”

Decyzja policji, aby nie ścigać Vaughan-Spruce za jej cichą modlitwę, jest następstwem oczekujących planów rządowych wprowadzenia podobnych cenzorskich „stref buforowych” wokół placówek aborcyjnych w całym kraju.

Ustawa o porządku publicznym, która przeszła przez parlament w maju 2023 r., zabraniałaby „wpływania” na obszar 150 m wokół placówek aborcyjnych. Zwolennicy wolności słowa wyrazili obawy, że tak niejasna terminologia będzie kryminalizować także pokojowe rozmowy, roznoszenie ulotek i modlitwy. Poprawka mająca na celu wyraźną ochronę cichej modlitwy i rozmów za obopólną zgodą w strefach cenzury została zaproponowana przez posła Andrew Lewera, ale nie została przyjęta większością głosów 116 do 299.

2 września minister spraw wewnętrznych Suella Braverman opublikowała list otwarty, w którym zaleciła policji unikanie upolitycznionego działania policji. W liście wyjaśniono, że „cicha modlitwa sama w sobie nie jest niezgodna z prawem” oraz że „posiadanie zgodnych z prawem opinii, nawet jeśli te opinie mogą urazić innych, nie stanowi przestępstwa”. Policję bardziej interesuje „przebudzenie” niż łapanie przestępców.

„Żmudny proces tej kryminalnej próby był karą dla Isabel. Co więcej, jej historia uświadomiła światu, że podstawowe wolności są w Wielkiej Brytanii zagrożone”.

źródło -Lifesitenews

 

 

Katolicki pakiet startowy- https://www.trudnobyckatolikiem.pl/kategoria-produktu/katolickipakietstartowy/?v=9b7d173b068d

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *