Były żołnierz z USA odkupił opuszczony kościół, by udostępniać go dla księży tradycyjnych

Wierny Kościoła katolickiego, były żołnierz wykupił świątynię, która została sprzedana przez diecezję Gaylord w USA w latach 80.

Diecezja nie mówi prawdy o naszych wzajemnych relacjach- powiedział mężczyzna i obiecał również, że będzie kontynuował odbudowę kościoła, pomimo tego, że administrator apostolski diecezji tego nie chce.

Bill Price to były żołnierz piechoty morskiej, który kupił St. Charles Borromeo w 2019 roku za 25 000 $. Budynek znajduje się w sennym wakacyjnym miasteczku Cheboygan w stanie Michigan. Jezuicki ksiądz misjonarz ks. Jacques Marquette nawrócił w XVII wieku tysiące rdzennych Amerykanów na tym obszarze na wiarę katolicką.

Obecnie, we wczesnych latach 70., Price spędził większość ostatnich dwóch lat zbierając pieniądze i samodzielnie naprawiając St. Charles, który został zbudowany na początku XX wieku i może pomieścić do 500 osób. Wielu katolików w okolicy, którzy uczęszczali do St. Charles, zanim zostało opuszczone, prywatnie powiedziało Priceowi, że wspierają jego wysiłki. Do tej pory Price zebrał ponad 8 000 USD na swojej stronie GoFundMe. Ciężka praca Price’a opłaciła się, gdy w niedzielę 11 lipca uroczysta msza została odprawiona przez księdza tradycyjnego katolickiego Towarzystwa Św. Piusa X. W liturgii uczestniczyło ponad 300 katolików z całego stanu. Obecny był również 30-osobowy chór.

Price jest jedynym właścicielem budynku i wita księży, którzy chcą odprawiać tradycyjną liturgię. St. Charles nie jest własnością FSSPX ani nie jest przez nie zarządzany. Price powiedział LifeSite, że ma szczególne powinowactwo do ks. Jamesa Altmana i że bardzo chciałby, aby odprawiał Mszę w kościele. W oświadczeniu wydanym 9 sierpnia, diecezja Gaylord oficjalnie potępiła wysiłki Price’a. Diecezja obecnie nie posiada biskupa, ale jest zarządzana przez emerytowanego biskupa Waltera Hurleya, który służy jako administrator apostolski. Hurley ma 84 lata i był wcześniej biskupem diecezji Grand Rapids w stanie Michigan. Ma opinię liberała i został oskarżony o ukrywanie nadużyć kapłańskich. 30 stycznia 2019 r. Hurley usunął księdza z kościoła w Bay City w stanie Michigan, ponieważ ustanowił tradycyjne praktyki liturgiczne.  Mówi również, że Price nigdy nie poprosił diecezji o ponowne otwarcie St. Charles jako kościoła katolickiego i że „nie uzyskano ani nie udzielono pozwolenia” na prowadzenie nabożeństw w budynku. „Msze odprawiane przez Bractwo Św. Piusa X lub inne osoby w miejscu kościoła św. Karola są ważne, ale nielegalne” – dodaje w oświadczeniu biskup. Mszy w kościele „należy unikać”. Price powiedział LifeSite, że stanowczo odrzuca twierdzenie, że nigdy nie rozmawiał z przedstawicielami diecezji. Mówi, że przez wiele miesięcy próbował z nimi współpracować.

Za: https://www.lifesitenews.com/news/latin-mass-church-vows-to-continue-restoration-despite-diocesan-disapproval/?utm_source=featured&utm_campaign=catholic

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *