Benedykt XVI uważał, że ograniczenie Mszy łacińskiej przez Franciszka było „błędem”: abp. Gänswein

Arcybiskup Gänswein twierdził, że nieżyjący już papież Benedykt XVI nie pochwalał ograniczeń papieża Franciszka dotyczących tradycyjnej Mszy.
Sekretarz papieża Benedykta XVI ujawnił, że zmarły papież dowiedział się o ataku papieża Franciszka na tradycyjną Mszę, czytając o tym w watykańskiej gazecie, i że Benedykt uważał te środki za „pomyłkę”.

Arcybiskup Georg Gänswein, były pomocnik i sekretarz zmarłego Benedykta XVI, przedstawił to stwierdzenie w swojej nadchodzącej książce „Nothing but the Truth: My Life with Benedict XVI”. Na szczególną uwagę zasługują rewelacje Gänsweina dotyczące wprowadzenia ograniczeń papieża Franciszka z 16 lipca 2021 r. dotyczących tradycyjnej Mszy. Benedykt nie został ostrzeżony przed motu proprio, które „uchyliło” jego własny dokument Summorum Pontificum (SP) z 2007 r., który opisywał Novus Ordo jako „zwykły wyraz” lex orandi, z rytem z 1962 r. (Msza łacińska ) będąc „nigdy nie zniesionym” i „nadzwyczajną formą”.

16 lipca 2021 r. Benedykt XVI odkrył, przeglądając „L’Osservatore Romano” tego popołudnia, że papież Franciszek wydał motu proprio Traditionis custodes w sprawie korzystania z liturgii rzymskiej przed reformą z 1970 r. Tematyka była identyczna z treścią motu proprio Summorum Pontificum, które ogłosił 7 lipca 2007 r., ten sam był również sposób komunikowania się, poprzez załączenie listu ilustrującego treść nowego tekstu. Dlatego papież emeryt uważnie przeczytał dokument, aby zrozumieć jego motywację i szczegóły zmian.

Według Gänsweina, Benedykt uznał publikację Traditionis Custodes za „pomyłkę”.

Na poziomie osobistym znalazł zdecydowaną zmianę kursu i uznał to za błąd, ponieważ zagroziło to próbie pacyfikacji podjętej czternaście lat wcześniej.

Szczególnie Benedykt uważał za niewłaściwe zakazywanie odprawiania Mszy św. w starożytnym rycie w kościołach parafialnych, ponieważ zawsze niebezpieczne jest osaczenie grupy wiernych, aby poczuli się prześladowani i wzbudzili w nich poczucie konieczności ochrony swojej tożsamości za wszelką cenę w obliczu „wroga”.

Dla Benedykta tajemnicą pozostawało, dlaczego nie ujawniono wyników konsultacji biskupiej przeprowadzonej przez Kongregację Nauki Wiary, która umożliwiłaby dokładniejsze zrozumienie każdego aspektu decyzji papieża Franciszka. Podobnie zaskakujące okazało się, przy całej dotychczasowej pracy analitycznej i dogłębnej, przeniesienie i podział kompetencji w tej kwestii z Nauki Wiary do Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Gänswein napisał również, że Benedykt nie pochwalał oświadczeń Franciszka po opublikowaniu Traditionis Custodes i że Benedykt „zmarszczył brwi” na twierdzenie Franciszka, że Traditionis Custodes jest zgodne z „prawdziwymi intencjami” Benedykta XVI i Jana Pawła II.

żródło- lifesitenews https://www.lifesitenews.com/news/pope-benedict-thought-pope-francis-restriction-of-the-latin-mass-was-a-mistake-abp-ganswein-reveals/?utm_source=featured-news&utm_campaign=catholic

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *