Przeciwciała stanowią większe zagrożenie u zaszczepionych niż sam Cov-19
„Obecność przeciwciał autoimmunologicznych, jest silnie związana z tym, jak rokują pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19” – ustalili naukowcy z NYU Grossman School of Medicine (USA).
Kierowani przez prof. Anę Rodriguez badacze ustalili, że osoby, które w momencie przyjęcia do szpitala z powodu COVID-19 mają we krwi dużo tzw. autoprzeciwciał (przeciwciał autoimmunologicznych) rokują znacznie gorzej niż ci, którzy ich nie mają. Wymagają intensywnej opieki medycznej oraz wspomagania oddychania.
Pacjenci tacy stanowią ok. 1/3 wszystkich przyjmowanych do szpitala z powodu SARS-CoV-2.
Autoprzeciwciała to cząsteczki układu odpornościowego skierowane przeciwko antygenom własnego organizmu. Występują w przebiegu chorób autoimmunologicznych, przejściowo w niektórych schorzeniach związanych z uszkodzeniem tkanek i u osób w podeszłym wieku.
Jeżeli są obecne w organizmie osoby chorej na COVID-19, wiążą się z DNA lub lipidem zwanym fosfatydyloseryną i prowadzą do ciężkiego przebiegu choroby. Jak wykazało omawiane badanie, pacjenci z podwyższonym poziomem przeciwciał autoimmunologicznych byli od 5 do 7 razy bardziej narażeni na rozwój ciężkiej postaci choroby niż ci, u których poziomy przeciwciał pozostawały w normie.
Czytaj dalej ze źródła: https://dorzeczy.pl/zdrowie/199108/nietypowe-przeciwciala-prognozuja-ciezki-przebieg-covid-19.html
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!