Ukryta symbolika “Ostatniej Wieczerzy” Leonarda Da Vinci

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! 🙏🏻

Kilka dni temu, będąc w Mediolanie, udało nam się zobaczyć na własne oczy mistrzowskie dzieło autorstwa Leonarda da Vinci. Kto widział, ten zrozumie nasz zachwyt. Czy wiedzieliście, że Leonard da Vinci nie użył tradycyjnej techniki fresku, która polega na malowaniu na mokrym tynku? Zamiast tego wybrał technikę malowania na suchym tynku, co niestety sprawiło, że malowidło szybko zaczęło ulegać niszczeniu.

Leonardo pracował nad “Ostatnią Wieczerzą” w latach 1495-1498, a sam fresk został zamówiony przez Ludovico Sforzę, księcia Mediolanu. “Ostatnia Wieczerza” przedstawia moment, w którym Jezus ogłasza, że jeden z Jego uczniów Go zdradzi. Artysta zasłynął z dbałości o szczegóły. Na fresku można zauważyć detale takie jak odbicia naczyń na stole czy złożone fałdy ubrań. Leonardo da Vinci był mistrzem symbolizmu, a jego fresk “Ostatnia Wieczerza” zawiera wiele subtelnych i głębokich symboli.

Postać Jezusa tworzy trójkąt, symbolizujący Trójcę Świętą. Apostołowie są podzieleni na cztery grupy po trzy osoby, co może również odnosić się do Trójcy Świętej. Judasz jest najbardziej zacienioną postacią, co symbolizuje zdradę i ciemność jego serca. Przewrócony solnik przed Judaszem symbolizuje zdradę. Jezus i Judasz sięgają po ten sam kawałek chleba, co zapowiada zdradzenie Jezusa. Święty Piotr trzyma nóż, symbolizując swoje późniejsze zachowanie w ogrodzie Getsemani. Tomasz, unoszący palec do góry, symbolizuje przyszłe niedowierzanie w zmartwychwstanie Jezusa, a Filip z rękami na piersi oznacza swoje zapytanie: “Panie, pokaż nam Ojca”, co symbolizuje jego wątpliwości. Na stole leży chleb i wino, symbol ciała i krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa oraz ustanowienia Eucharystii.

Króluj nam, Chryste!

 

SUBSKRYBUJ KANAŁ TRUDNO BYĆ KATOLIKIEM, ALE WARTO

Módlmy się na różańcu zgodnie z prośbą Najświętszej Maryi Panny:

  1. Różaniec
  2. Nowenna Pompejańska
  3. Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

 

Jeśli cenisz naszą pracę 🏆, kliknij SUBSKRYBUJ 👍🏻 i DZWONECZEK 🔔, by być na bieżąco z naszymi filmami. Zostań naszym Patronem na www.patronite.pl lub na zrzutka.pl

🎥 Zobacz nasz najnowszy film dokumentalny „Ukryty Skarb Kościoła” 

 

Nie daj się zwieść i broń swojej Katolickiej Wiary!

 

👉 WESPRZYJ NASZĄ FUNDACJĘ 

👉 MOŻLIWOŚĆ WSPARCIA Z ZAGRANICY

Tradycyjna Nowenna pompejańska – zacznij już dzisiaj!🔥🙏🏻❤️

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *